انتخاب رشته بیوتکنولوژی

بیو تکنولوژی (زیست فناوری)

گوسفند مشهور «دالی» یک نمونه از کارهای ژنتیکی است که در کتاب زیست توضیح داده شده است . آرزوی انسان ها در تغییرات ژنتیک گیاهان و جانوران و انسان ها که در چند دهه گذشته در فیلم ها نمایش داده می شد ؛ اکنون عملی شده است . گیاهان تراریخته که بحث های جنجال برانگیز در دنیا را موجب شده نمونه ای از کاربرد های ژنتیک است .

رشته بیوتکنولوژی خدمات بسیار گسترده ای را به بشریت ارایه می دهد . حل کردن مشکلات بیماران پیوندی و حتی حل کردن مشکلات تغذیه ای با اصلاح مواد غذایی از جمله کاربرد این رشته است .

انتخاب رشته بیوتکنولوژی

ژنتیک علمی بسیار جدید و پیچیده است . گستردگی ژن ها و انواع موجودات سبب شده که این رشته پیچیدگی خاص خودش را داشته باشد . همانطور که در زیست دیدیم بخش ژنتیک بخش آسانی نبود و مفهوم از اهمیت زیادی برخوردار داشت . ژنتیک مفاهیم بسیار پیچیده ای دارد . بنابراین اگر علاقه ای به این رشته ندارید و نمی توانید مطالعه زیادی انجام دهید این رشته مناسب شما نیست .

با تمام این تفاسیر رشته ای بسیار هیجان برانگیز و چالش برانگیز است .

مدت زمان تحصیل

مدت زمان کارشناسی این رشته 4 سال است . در ادامه تحصیل تا مقطع دکتری می توانید ادامه دهید .

ادامه تحصیل

در 3 گرایش می توانید به ادامه تحصیل بپردازید . رشته های بیوتکنولوژی میکروبی ، بیوتکنولوژی پزشکی و بیوتکنولوژی کشاورزی را به صورت تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد می توانید دنبال کنید . در مقطع دکتری هم می توانید در گرایش های مختلفی مانند بیوتکنولوژی پزشکی و بیوتکنولوژی دارویی به ادامه تحصیل بپردازید .

انتخاب رشته ژنتیک

موقعیت شغلی

در کشورهای پیشرفته تر مانند آمریکا و …. این رشته جایگاه شغلی بسیار خوبی دارد . در ایران نیز موسسات پژوهشی و شرکت های خصوصی دانش بنیان محل های مناسب برای کار است . جایگاه های تحقیقاتی در شرکت های کشاورزی و دارویی و پزشکی نیز محل های مناسب برای پیدا کردن شغل هستند . هرچند که در ایران هنوز هم جای پیشرفت بسیاری داریم .

ممنون از دیدگاه شما ! با عضویت در سایت یک جلسه مشاوره رایگان بگیرید !

avatar
  عضویت  
اطلاع از